VINAŘSTVÍ

Jaká je historie a filozofie Vinařství Mezi Horami? Jaké klíčové odrůdy révy vinné se v Modrých Horách pěstují a jak místní klima a půda ovlivňují zdejší víno?

 

RADEKNOVÝ ZAČÁTEK

V roce 2011 jsme se museli rozhodnout, zda pokračovat nebo vinařství prodat. Setkání s podobně smýšlejícím člověkem v nás znovu probudilo vášeň a chuť pustit se opět do práce. Na základech tehdejšího Vinařství Procházka vzniká v lednu 2013 společnost Vinařství Mezi Horami s.r.o. a pokračujeme tak v rodinné tradici, která začala ve Velkých Pavlovicích roku 1991. Radek Jurníček dal vinařství stabilitu a jistotu dalšího rozvoje.

Vinařství Mezi Horami dnes pěstuje hrozny na 10 hektarech převážně vlastních vinic ležících výhradně v katastru Velkých Pavlovic. Roční produkce se pohybuje kolem 35 000 lahví.

Velké Pavlovice jsou obklopeny ze všech stran kopci a vinicemi. Dříve se jim říkalo hory. Místní lidé chodili pracovat do vinohradu nebo také do hory. Odtud tedy vznikl název Vinařství Mezi Horami.

 

 

Depositphotos_66870699_XLFILOZOFIE

Filozofií vinařství je dělat víno srdcem, hlavou a rukama, beze spěchu a s radostí. Snažíme se dát do vína maximum svých vědomostí, zkušeností a citu s respektem k přírodě a ke zdraví. Cílem je zachovat autentičnost moravského vína v němž se odráží terroir Modrých Hor, což znamená minimalizace použití chemických látek a maximální využití přírodních zdrojů. Naše vína jsou ovocná, svěží a bez zbytečných kudrlinek.

U nás ve vinařství věříme, že víno lidi spojuje a tuto víru se snažíme šířit prostřednictvím našich vín.

 

  

 

 

 

TERROIRregion_MH

Region je známý svým množstvím modrých odrůd, kterým se daří ve zdejší vápencové půdě s vysokým obsahem hořčíku. Jižně orientované svahy s dostatkem slunečního svitu přispívají k úplnému vyzrání hroznů a výrobě jedněch z nejlepších červených vín ve střední Evropě. Právě červená vína se stala naší srdcovou záležitostí. Zaměřujeme se především na Pinot Noir, Zweigeltrebe, André a Modrý Portugal. Naší hlavní odrůdou a vlajkovou lodí je ale Frankovka.

Místní klima a půda také ovlivňují charakter bílých vín, která jsou známá svou lehkostí, svěžestí a ovocnými vůněmi. Tradičními odrůdami pro Velké Pavlovice jsou bezesporu Tramín červený, Veltlínské zelené a Neuburské. Pěstujeme ale i další odrůdy jako Hibernal, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink vlašský nebo Ryzlink rýnský.

 

 

 

 

 

 

 

20221019_082930S PŘÍRODOU RUKU V RUCE

Ve víně se odráží nejen přírodní a klimatické podmínky daného roku, ale také citlivé práce na vinohradu, které mají významný vliv na výsledný charakter vína.

Naše nejstarší vinice byly vysázeny kolem roku 1973. Takové keře révy vinné se stářím přes 40 let dávají nižší výnosy, ale díky svému kořenovému systému hrozny vynikají vyšší intenzitou a chuťovými látkami. Vína z takto starých vinic nesou na etiketách označení "Stará réva".

„Pracovat na vinicích se stářím přes 40 let má své zvláštní kouzlo. Je to kus historie, vždyť ty keře byly vysázeny dříve než jsem se narodil. Někdy je to obtížné, ale víno z takových vinic stojí za to".

 

 

 

 

 

sudy_smVÍNO S CHARAKTEREM

Moravské víno má zůstat moravským, ovocné a svěží.

Červená vína zrají minimálně 12 měsíců v dubových sudech a do prodeje jdou po 3 letech, kdy už jsou třísloviny pěkně vyzrálé a taniny jemné. Vína mají lehký dubový nádech, který ale nepřekrývá jejich ovocné aroma. U rosé vín vyžadujeme, aby byl zachován charakter červeného vína, kterého dosahujeme delší macerací hroznů. Díky tomu takové růžové není jen sezónní záležitostí, ale vínem i na několik let.

Cuvée - Vína plná neprobádaných tajemství, nových chutí a vůní.

Najít vhodná vína a spojit je ve správném poměru tak, aby vzniklo komplexní a výjimečné víno, to je to, co nás baví. 


Každý rok je jiný a pro nás výzvou. Snažíme se pokaždé přijít s nějakou novinkou. Jednou je to hroznové želé, podruhé Frizzante nebo naturální oranžové víno.

A co to bude příště ? Nechte se překvapit…

 

 

 

MirkaPROFIL_800x600

Zamilovala jsem se do červených vín, jejich jemné třísloviny, krásných ovocných vůní a chutí červeného ovoce. Takové víno si ráda vychutnám s každým dobrým člověkem. Dodržení slibů, kvalita našich vín a osobní čest je pro mě nejvyšší prioritou.

Motto: Lepší ztratit peníze než důvěru.

 

Radim

Kořenitá vůně a ovocná chuť velkopavlovické Frankovky se mi dostala pod kůži. Bez Frankovky se nedá žít... Nejlépe se cítím v našich starých vinohradech. Mají své zvláštní kouzlo a dávají neuvěřitelná vína, ze kterých mám radost. Všechna práce ale začíná právě v tom vinohradě, tam se dělá víno. Ve sklepě se to dá už jen pokazit.

Motto: Hlavou, srdcem a rukama.


 
TATKA2
 

 

Záznamy nebyly nalezeny...