VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O BURČÁKU
Burčák je víc než jen nápoj – je to symbol podzimní sezóny a vinařské tradice v České republice a na Slovensku.
Burčák v bodech:
🍇 částečně zkvašený mošt z hroznů révy vinné
🍇 vyvážené kyseliny, alkohol a cukr
🍇 meziprodukt na cestě k vínu
🍇 obsah alkoholu kolem 1-7 %
🍇 jen výrobek z tuzemských hroznů
🍇 pouze v období od 1.8 do 30.11.
🍇 světlá barva, stále pracuje
🍇 zdroj mnoha pozitivních látek
🍇 v jednom mililitru více probiotik než v jogurtu
🍇 výborný pro střevní mikroflóru - v malých dávkách
🍇 vhodný pro postantibiotickou léčbu průjmových onemocnění
🍇 vhodný pro obnovu mikroflóry
🍇 rychlý nástup energie, cukry rychle vstřebatelné
🍇 prospěšný pro velký obsah vitamínu B a stopových prvků
Burčák představuje tu úplně první fázi vlastní výroby vína - kvašení. Pokud si doma děláte kombuchu, pak určitě víte, že takový nápoj neustále pracuje. A utáhnout uzávěr je … No prostě to nedělejte 😀
🍇 Kde ho seženete?
Nápoj označený jako “Burčák” lze bez nadsázky označit jako naše národní pití. Můžete ho sice koupit i v sousedním Slovensku, Rakousku, Německu nebo v Maďarsku, ale pokud byste si chtěli burčák objednat u našich německy mluvících sousedů, použijte slovíčko Sturm. V jiných zemích není konzumace burčáku moc rozšířená a nemá ani vlastní název.
My burčák na prodej momentálně neděláme, ale pokud k nám zavítáte na degustaci během vinobraní, určitě se na ochutnání nějaký najde. 😉
🍇 Legislativa
Přímo názvem ”burčák” lze označit pouze nápoj z hroznů, které byly sklizené a zpracované na území České republiky. Neznamená to samozřejmě, že by se dal vyrobit jedině z nich, ale český vinařský zákon stanovuje, že v opačném případě musí být nápoj označený jako částečně zkvašený vinný mošt. Nesmí být ředěný vodou a na požádání vás prodejce musí informovat o tom, kdo ho vyrobil.
🍇 Jak poznat dobrý burčák?
Barva
V prvé řadě sledujte jeho barvu, která by měla být mléčně smetanová nebo zlatavě mléčná s jemnými zelenými nebo červenými odlesky. Má být jen mírně zakalený a lehce pěnit.
Vůně
Cítíte lehce kvasinkovou vůni a tóny muškátového oříšku, citrusů, limetky, banánů i žlutého melounu a to vše s medovým nádechem? Pak je to správně. Pokud jsme vás teď vyděsili a vy necítíte ani banán ani citrusy, natož to ostatní, nepanikařte. 🙂 Suma sumárum byste měli cítit příjemnou vůni hroznů a kvasinek, prostě rozhodně ne jablka nebo něco podobného.
Chuť
Chuť je v zásadě sladká s typickou medovostí, v pozadí s lehkou šťavnatou kyselinkou. U sladkosti ale záleží na tom, v jaké fázi se prodává.
Sluch
Na poslech má burčák díky kvašení tzv. prskat a můžete v něm pozorovat drobné perličky oxidu uhličitého. Díky tomu víte, že je živý.
🍇 Jak poznat špatný burčák?
Poznáte ho na první pohled podle znatelně nahnědlé barvy. Silný zákal značí nekvalitní surovinu nebo tzv. “spodek” burčáku s vyšším podílem kvasnic. Odradit by vás měl i nepříjemný zápach připomínající hnilobu nebo zatuchlinu. A výrazná alkoholická chuť je taky špatně.
Burčák se každým okamžikem se mění a vyvíjí. Když příliš dlouho kvasí nebo je špatně uchováván, nebude dobrý. Proto nedoporučujeme kupovat burčák ve stáncích u silnic.
🍇 Vliv na zdraví
Burčák je přímo nadupaný vitamíny, zejména těmi ze skupiny B. Ty mají obecně pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů, kůže i nervové soustavy. Thiamin, vitamín B1, dokonce podporuje srdeční činnost. Díky kvasinkám burčák pomáhá pročistit trávicí ústrojí, ale i tak nedoporučujeme vypít víc než litr denně. Ano, chce to silnou vůli, protože díky sladké chuti se pije jako nic.
🍇 Věděli jste, že…?
❓Nemáme jen bílý nebo červený burčák? Slyšeli jste někdy pojmy jako řezák nebo mydliňák?
Burčák ve varu - nejchutnější, sladký, začátek kvašení
Řezák (neboli zlomený burčák) - tady už převládají kyseliny nad cukrem a má více alkoholu
Mydliňák - zde všechen cukr už prokvasil na alkohol a spíš připomíná mladé víno
❓Obliba burčáku je v Čechách a na Moravě největší na světě - pravděpodobně neexistuje země, kde by se na 10 milionů obyvatel vypilo tolik burčáku a bylo tolik burčákových slavností a akcí. Většina kulturních akcí na podzim v ČR je doprovázena i ochutnávkou burčáku. Proto ho lze považovat za součást naší stále se zvyšující vinařské kultury.
🍇 Malá rada na závěr
Burčákem se neťuká.
Tato tradice vychází z praktického důvodu – burčák je stále aktivní, probíhá v něm proces fermentace, a proto je neustále „živý“. Tento proces způsobuje jemné bublání a pěnění, takže při ťuknutí skleniček může nápoj snadno přetéct nebo vyšplíchnout. Navíc je burčák díky své jemné fermentaci citlivý na třes a míchání - to může ovlivnit jeho chuť a kvalitu. Při přípitku s burčákem stačí skleničky jen lehce pozvednou na znamení úcty a radosti.
Navíc existuje pověra, že pokud si s kvasícím moštem přiťuknete, můžete ho probudit a následné víno se může pokazit. A to přece nechceme! 🙂
Druhá pověra praví, že kdo před svatým Martinem burčákem ťuká, ten potom celý rok… No… Doplňte si hodící se slovo sami. 😁
Tak ať to perlí!
PS: I přes všechna pozitiva pamatujte na to, že burčák i ve své nejranější fázi obsahuje alkohol a měl by se užívat s mírou. A dětem dejte raději hroznový mošt. 😊